Przedmioty zabytkowe mają to do siebie, że są wyjątkowo podatne na uszkodzenia oraz pojawianie się na nich śladów użytkowania. Narzędzia konserwatorskie pomagają zachować stan tych przedmiotów na jak najlepszym poziomie. 

Narzędzia konserwatorskie – ważny element ochrony zabytków

Narzędzia konserwatorskie stanowią niezbędne wyposażenie podczas wszelkiego rodzaju prac, mających na celu poprawę stanu i wizerunku przedmiotów o znaczeniu historycznym. W ich skład mogą wchodzić pędzle, farby, wypełniacze i inne elementy. Mogą także zawierać złote folie, służące do uzupełniania braków konstrukcyjnych. Pędzle służą nie tylko do malowania, ale także do odkurzania, oczyszczania oraz nakładania różnego rodzaju środków pielęgnacyjnych. Dotyczy to także powierzchni zabezpieczającej typu werniks. Pędzle są dostępne w bardzo różnych rozmiarach i kształtach, a także twardości włosia. Można zatem je dobierać do bardzo różnych zadań. Odpowiednio stosowane farby są w stanie przywrócić blask starych powierzchni, a także wypełniać pęknięcia, które naturalnie powstają na farbie z biegiem czasu. 

Złoto do zabiegów kosmetycznych – co to takiego?

Złoto do zabiegów kosmetycznych jest nie tylko luksusowym dodatkiem, ale też bardzo cenionym środkiem stosowanym na skórę. Wykorzystuje się je w licznych procedurach medycznych i kosmetycznych. Pierwiastek nie wywołuje alergii ani uczuleń, dlatego jest szczególnie polecany na skórę. Stosuje się je między innymi w celu zmniejszenia opuchlizny, ale też poprawy elastyczności skóry oraz stymulacji produkcji kolagenu. Udowodniono, że złoto może redukować przebarwienia skóry oraz przywracać jej zdrowy koloryt. Dzięki niemu mniej widoczne są również zmarszczki. Wszystkie te zalety sprawiają, że warto stosować zabiegi z wykorzystaniem złota jak najczęściej. Ma ono szereg korzystnych dla urody efektów. Jest dostępne w różnych formach, ale najpopularniejsze są cienkie płatki, stosowane bezpośrednio na skórę twarzy.