Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się ognia w budynku jest gaszenie pianą. Dzięki niej źródło zostaje odpowiednio schłodzone oraz zabezpieczone przed ponownym zapłonem. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Profesjonaliści wyjaśniają.
Gaszenie pianą – jak działa?
Gaszenie pianą to bardzo popularna metoda, którą wykorzystuje się w przedsiębiorstwach oraz instytucjach. Polega ona na zastosowaniu piany, której unikalne właściwości skutecznie zwalczają ogień. Piana utlenia się i powiększa swoją objętość dzięki czemu ma duże pole gaszenia.
Urządzenia przeciwpożarowe, które wykorzystują pianę zawsze są odpowiednio połączone z instalacją wodną. Dzięki temu jej połączenie z odpowiednią substancją skutkuje zajściem reakcji chemicznej.
Piana opada na dół przez co zabezpiecza przedmioty, które są zlokalizowane w dolnych partiach pokoju. Umożliwia to szybką i bezpieczną ewakuację ludzi.
Gdzie sprawdzi się gaszenie pianą?
Systemy gaśnicze, które produkują pianę, sprawdzą się w różnorodnych instytucjach publicznych oraz fabrykach. Substancja szybko zwiększa swoją objętość przez co w kilka chwil może wypełnić cały pokój. Można ją wyprodukować zarówno przez gaśnicę jak i odpowiednie urządzenia automatyczne.
Środki gaśnicze wykorzystujące pianę doskonale zwalczają ogień z metalu jednocześnie go schładzając. Dzięki temu skutecznie hamują rozwój płomieni do dalszych partii budynków. Warto wiedzieć, że piana może być lekka oraz ciężka.
Ciężka sprawdzi się do gaszenia przedmiotów, które znajdują się w zasięgu naszego wzrostu. Lekka natomiast unosi się przez co może dotrzeć wyżej niż nasz zasięg. Należy jednak pamiętać, aby nie stosować piany do urządzeń, które nie reagują z wodą.
Gaszenie pianą to doskonały sposób na ugaszenie ciał stałych oraz cieczy. Ta metoda sprawdzi się szczególnie w fabrykach oraz placach budowy. Należy stosować ją po wyłączeniu zasilania elektrycznego. Wówczas można uniknąć niekorzystnych reakcji.