Frezowanie CNC (z angielskiego Computer Numerical Control) to proces obróbki stosowany w różnych gałęziach przemysłu do precyzyjnej i wydajnej produkcji komponentów. Kiedy przeprowadza się taki proces produkcyjny? Oto najczęstsze zastosowania frezowania CNC!

Do czego służy frezowanie CNC?

Technika frezowania CNC może być wykorzystana na wiele sposobów w różnych branżach. Stosowana jest ona w poniższych celach:

Prototypowanie

Frezowanie CNC jest powszechnie stosowane na etapie prototypowania w początkowym cyklu rozwoju produktu. Ta metoda umożliwia producentom szybkie wytwarzanie prototypów części i produktów, umożliwiając przetestowanie stworzonego wcześniej projektu i testowanie elementów przed produkcją na pełną skalę. Zmniejsza to dzięki temu ryzyko błędów produkcyjnych.

Produkcja części niestandardowych

Również frezowanie CNC idealnie nadaje się do produkcji niestandardowych lub małych serii części o skomplikowanych projektach. Jest to opłacalne rozwiązanie umożliwiające tworzenie unikalnych komponentów, które mogą nie być wykonalne przy użyciu tradycyjnych metod produkcji.

Produkcja masowa

W branżach, w których potrzebne są duże nakłady identycznych lub podobnych części, do produkcji masowej stosuje się frezowanie CNC. Automatyzacja i precyzja maszyn CNC sprawiają, że są one wydajne w produkcji partii części o stałej jakości. Właśnie dlatego dzisiaj coraz częściej obróbka CNC wypiera obróbkę ręczną.

Frezowanie CNC – w jakich branżach jest używane?

Najczęściej frezowanie CNC wykorzystywane jest w produkcji poniższych typów elementów:

  • Części różnych rodzajów maszyn wymagających wysokiej precyzji.
  • Elementy silnika, części przekładni, elementów podwozia i różnych innych precyzyjnych części wymaganych w pojazdach.
  • Różne rodzaje form, matryc i elementów wchodzących w skład różnych narzędzi.
  • Części konstrukcyjne samolotów, elementy silników i różne skomplikowane części o wąskich tolerancjach.
  • Precyzyjne komponenty urządzeń medycznych.
  • Niestandardowe implanty, protezy i inne części medyczne o złożonej geometrii.
  • Płytki drukowane, komponenty elektroniczne i obudowy.

Kto prowadzi frezowanie CNC?

Proces taki jak frezowanie CNC odbywa się z wykorzystaniem dedykowanych do tego maszyn, które współpracują z komputerami i przetwarzają projekty w gotowe produkty. Takie maszyny firmy mogą kupić na własność, aby produkować elementy samodzielnie, ale również mogą zdecydować się na frezowanie CNC usługowe, czyli zlecić prace firmom zewnętrznym, które posiadają odpowiednie do tego celu zaplecze.