Wyjazd bliskich do Anglii nie musi oznaczać całkowitego zerwania kontaktu. Rodzinie czy przyjaciołom można przekazać rzeczy osobiste lub upominki, które uprzyjemnią im pobyt w tym kraju i pozwolą utrzymać więź z Polską. Aby paczki do Anglii docierały do adresata w wyznaczonym czasie, należy je odpowiednio zaadresować. Na co warto zwrócić uwagę, przygotowując przesyłkę dla kuriera?

Czym wysłać paczkę do Anglii?

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej zmieniło sporo w wymianie towarów pomiędzy UK a państwami, które pozostały w UE. Nie oznacza to jednak, że obecnie nie można już wysłać paczki do Anglii. Wiele firm kurierskich nadal obsługuje takie przesyłki, oferując jednak nieco dłuższe terminy realizacji usług i wyższe koszty. Te drugie wynikają z konieczności przejścia przez obsługę celną i wniesienia związanych z tym opłat. 

Pytaniem, jakie zadają sobie osoby planujące nadanie przesyłki kurierskiej, jest: czym wysłać paczkę do Anglii? Do dyspozycji jest kilka opcji, wśród których można wybierać, kierując się ceną usługi i czasem doręczenia przesyłki. Istotne jest też spełnienie warunków dotyczących wagi i wymiarów przesyłki. Firmy kurierskie stawiają pod tym względem różne ograniczenia, dlatego wybór odpowiedniej tej najlepszej zależy też od gabarytów paczki.

Jak wysyłać najtańsze paczki do Anglii?

Poza odpowiednim przygotowaniem paczki do Anglii trzeba się też liczyć z koniecznością opłacenia kosztów usługi. Poszukując kuriera, wiele osób zwraca uwagę na to, ile zapłaci za przesyłkę, wliczając w to również opłaty celne. Atrakcyjne cenowo paczki do Anglii można wysyłać dzięki stronie Euro-Paka.pl. Witryna ta daje możliwość porównania cen usług poszczególnych firm kurierskich organizujących przewozy paczek do Anglii. 

Ile kosztuje taka przesyłka? Cena jest uzależniona od kilku czynników. Poza wagą i gabarytami decyduje o tym również wartość paczki oraz to, jakie przedmioty znalazły się w jej wnętrzu. Przy wartości przekraczającej 39 GBP koszt realizacji usługi zwiększy się o wartość podatku VAT. Niektóre firmy kurierskie pobierają też stałą opłatę za obsługę celną.

Jak prawidłowo zaadresować paczkę do Anglii?

Poza spełnieniem wymagań dotyczących parametrów paczki i jej zawartości warunkiem dostarczenia jej do adresata w wyznaczonym terminie jest prawidłowe zaadresowanie. Dotyczy ono wszystkich przesyłek, jednak te ekspediowane do Anglii odbywają znacznie dłuższą drogę, a niedokładne dane adresowe spowodują ich powrót do kraju, wprost do nadawcy. 

Adresując paczki do Anglii, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Zasady adresowania są takie same, jak w przypadku przesyłek krajowych.
  2. Danych adresata i nadawcy nie należy umieszczać bezpośrednio na opakowaniu, lecz w specjalnym formularzu.
  3. Informacje adresowe warto napisać drukowanymi literami, co umożliwi ich bezproblemowe odczytanie przed kuriera.
  4. Do wypełniania formularza najlepiej wykorzystać standardowy długopis. Pisaki, cienkopisy i pióra atramentowe mogą się rozmazać.
  5. Istotne jest precyzyjne podanie wszystkich informacji, w tym imienia i nazwiska, kodu pocztowego, nazwy i numeru ulicy oraz mieszkania. Etykietę adresową należy uzupełnić o numer telefonu, który ułatwi kurierowi kontakt, jeśli odnalezienie adresata będzie utrudnione.

Osoby zlecające przewozy paczek do Anglii nie zawsze wiedzą, że kod pocztowy w Wielkiej Brytanii ma inny format niż w Polsce. Wpisując go niepoprawnie, można utrudnić jego odczytanie przez pracownika firmy kurierskiej. Prawidłowy format kodu składa się z jednej lub dwóch liter oznaczających region, jedno- lub dwucyfrowego oznaczenia okręgu oraz jednej cyfry i dwóch liter.