Spodnie jeansowe, katany czy koszule z jeansu to elementy ubioru, których nie może zabraknąć w żadnej szafie. Zarówno panie, jak i panowie zwykle mają w swojej garderobie co najmniej jedną parę jeansów. Takie ubrania nie wychodzą z mody, dlatego warto wybierać modele dobrej jakości, aby posłużyły jak najdłużej. Bardzo ważne jest również pielęgnacja koszul i katan. Jak prać odzież jeansową, żeby nie straciła swojego koloru i nadal się świetnie prezentowała?

Czy jeansy można prać w pralce?

Najważniejszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, zastanawiając się, w jaki sposób prać kurtki czy spodnie jeansowe, są metki na ubraniach. To właśnie tam widnieje informacja, czy element garderoby można wrzucić do pralki, czy może należy prać go ręcznie, używając letniej wody i delikatnych środków piorących. Najczęściej jednak zdarza się tak, że damskie czy męskie spodnie jeansowe można prać w temperaturze 30 stopni. W zależności od fasonu zalecenia producenta mogą być inne. Należy unikać wysokich temperatur, ponieważ mogą doprowadzić do blaknięcia koszuli czy katany jeansowej,   a także sprawić, że się skurczą i będą się źle prezentować na ciele. Jeżeli natomiast chodzi o program, to najlepiej wybierać te krótkie, czy 15 albo 30-minutowe. Wiele nowych modeli pralek ma specjalny program do prania jeansów, co ułatwia zadanie.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat pielęgnacji ubrań jeansowych?

Wiele osób zastanawia się, czy spodnie jeansowe i inne ubrania wykonane z tego materiału można prać z odzieżą z innych tworzyw. W tym przypadku obowiązuje prosta zasada, czyli dobieranie elementów o podobnym kolorze. W praktyce oznacza, że granatową katanę można prać z niebieskimi ubraniami. Błękitne jeansy z kolei można bez obaw wrzucić do pralki z jasną odzieżą. Kolejną zasadą jest pranie jeansów na lewej stronie. Takie praktyki zapobiegną wypłukiwaniu się barwnika. Warto również wspomnieć o suszeniu. O to, jak robić to bezpiecznie, zapytaliśmy pracownika internetowego sklepu z odzieżą jeansową Fashion Jeans, który wyjaśnił:

– Suszenie ubrań jeansowych jest równie ważne, co pranie. Aby katany czy spodnie służyły jak najdłużej, dobrze rozwieszać je na lewej stronie, ponieważ promienie słoneczne mogą spowodować blaknięcie. Poza tym jeans nie lubi wysokich temperatur. W związku z tym należy unikać rozwieszania spodni jeansowych na kaloryferze oraz w mocno nasłonecznionych miejscach. Bardzo ważne jest, aby po wyjęciu z pralki dokładnie je rozprostować. Następnie wystarczy powiesić je na sznurku, używając klamerek, które powinny być przypięte w pasie.