Izolacja fundamentów budynku to temat bardzo ważny, choć niestety często traktowany po macoszemu. To duży błąd, który może wpłynąć na komfort użytkowania domu, ale też na bezpieczeństwo domowników, na przykład w postaci wystąpienia grzyba czy wilgoci. Generalnie tematem hydroizolacji nowego obiektu powinien zająć się projektant odpowiedzialny za dostosowanie projektu do warunków naturalnych. Jednak i na tym polu pojawiają się zaniedbania. Warto więc się zastanowić, czym jest izolacja fundamentów w praktyce.
Izolacja fundamentów – podstawowe informacje
Izolacja fundamentów to jedna z zasadniczych czynności, którą wykonuje się podczas budowy domu. Zazwyczaj wykonuje się nie tylko izolację poziomą, jak i pionową. Pierwsza z nich stanowi osłonę przeciwwilgociową ścian fundamentowych. Niezbędne jest właściwe zaizolowanie podłogi na gruncie. Bez prawidłowo wykonanego fundamentu trudno mówić o bezpiecznie wzniesionym budynku. Ważna jest jego stabilność, ale też przenoszenie obciążenia obiektu równomiernie na grunt. Nie bez znaczenia jest także odpowiednia hydroizolacja domu. Ważną kwestią dla optymalizacji kosztów jest zniwelowanie strat ciepła z wnętrza budynku do gruntu, czemu zapobiega odpowiednio wykonana izolacja termiczna.
Hydroizolacja na budowie – na czym polega?
Bez hydroizolacji trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek profesjonalnie prowadzoną budowę. Wie o tym każdy producent materiałów hydroizolacyjnych, dlatego swoim klientom proponuje rozwiązania odpowiednio dopasowane do ich potrzeb, ale też do warunków glebowych w okolicy, w której wznoszony jest dany budynek. Brak odpowiedniej izolacji pionowej i poziomej może doprowadzić do podciągania kapilarnego. Stąd już krótka droga do wilgoci, wykwitów solnych i pleśni. W przypadku izolacji poziomej między ścianą budynku a jego fundamentem usadawia się papę, która odcina dopływ wody do obiektu. Hydroizolacja pionowa polega na ochronie pionowych płaszczyzn fundamentów przed zawilgoceniem.