Znalezienie się w trudnej życiowo sytuacji może się przytrafić niespodziewanie każdemu. Im lepiej rozwinięty system opieki socjalnej, prawnej oraz psychologicznej, tym szybciej można wyjść z kłopotów i stanąć o własnych siłach. Tymczasowy dach nad głową, wyżywienie, wyprawka dla dziecka – w najpotrzebniejszych sprawach pomagają instytucje, do których panie zgłaszają się w razie potrzeby. Jeżeli potrzebne jest wsparcie psychologa lub specjalisty od prawa rodzinnego, również istnieją organizacje gotowe zaopiekować się potrzebującymi. Kto w Polsce świadczy pomoc dla samotnej matki? Do jakich organizacji można skierować kobiety potrzebujące wsparcia?
Wsparcie dla przyszłej mamy potrzebującej pomocy
Wiele organizacji pozarządowych, które wspierają w trudnej sytuacji, działa na podstawie statusu fundacji. Jakiego rodzaju pomoc dla samotnej matki może zaoferować fundacja? To zależy od jej profilu działalności – niektóre organizacje zapewniają kompleksowe wsparcie kobietom, które są w ostatnim trymestrze ciąży i zbliża się termin porodu. Bezdomność, niedobór środków do życia, brak wsparcia ze strony partnera czy rodziny stawia kobietę, która nie będzie zdolna do pracy przez najbliższe miesiące, w trudnej sytuacji. Zakwaterowanie, ciepły posiłek i rzeczy dla dziecka to najpilniejsze potrzeby, którymi zajmuje się fundacja zgodnie ze swoim profilem działalności.
Fundacje pomocy pozarządowej
Kobiety w ciąży, które nie mogą zapewnić sobie i dziecku dachu nad głową czy utrzymania, potrzebują szybkiego wsparcia. Fundacje pozarządowe są bezpiecznym azylem, w którym kobieta znajdzie potrzebną pomoc. Dla samotnej matki to ogromny stres dlatego tak ważne jest, aby nikt nie zadawał trudnych pytań i nie osądzał kobiety. Po prostu trzeba pomóc, zamiast pogłębiać presję, Zaletą zgłoszenia się fundacji – poza zapewnieniem najpotrzebniejszych rzeczy – jest możliwość otrzymania porady od takich specjalistów jak prawnik, psycholog, lekarz i pracownik socjalny. Warto podkreślić doświadczenie i wiedzę tych osób, które wskazują, jakie są realne możliwości wyjścia z kłopotów.
Pomoc prawna i finansowa dla samotnej matki
Urodzenie dziecka przez kobietę samotną upoważnia do otrzymania zasiłku oraz świadczenia 500+ na dziecko. Pomoc finansowa dla samotnej matki to zasiłek, którego wysokość zmienia się cyklicznie, a obecnie jest równy kwocie 193 zł na jedno dziecko miesięcznie. Jeżeli kobieta wychowuje samotnie więcej dzieci, nie oznacza to, że zasiłek będzie proporcjonalnie większy. Co miesiąc na konto może wpłynąć nie więcej niż 386 zł na wszystkie dzieci.
Aby otrzymać zasiłek, kobieta powinna złożyć wniosek oraz inne dokumenty m.in. akt urodzenia dziecka i kopię swojego dokumentu tożsamości w odpowiednim urzędzie. W punktach pomocy prawnej można uzyskać wsparcie i zdobyć więcej przydatnych informacji. Punkty takie działają np. przy urzędzie miasta lub starostwie. Adresy można również znaleźć w sieci na stronie o nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim.