Rynek pracy jest obecnie dużo bardziej konkurencyjny, niż kiedykolwiek wcześniej. Pracownicy są mniej przywiązani do swoich stanowisk i częściej decydują się na poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych. Zwrócenie na siebie uwagę, w tak konkurencyjnym środowisku jest rzeczą trudną do zrealizowania. Pomocne okaże się 5 wymienionych przez nas sposobów. Pomagają one w podkreśleniu swojej atrakcyjności na rynku pracy.

Pierwsze wrażenie

Pierwszą rzeczą, na którą spoglądają potencjalni pracodawcy jest CV. Mimo że zmieniają się praktyki stosowane przez działy HR, to dalej jest to jeden z niewielu dokumentów, które są dogłębnie analizowane w procesie rekrutacji. Istotne jest więc to, aby zadbać o wygląd i zawartość merytoryczną swojego życiorysu. W internecie dostępnych jest wiele stron internetowych oraz generatorów, dzięki którym możliwe jest poprawienie wyglądu CV. Warto z nich skorzystać przed wysłaniem pierwszej aplikacji – w końcu pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Aktualne oferty pracy w Nowym Sączu

Pracownik godny zaufania

Procesy rekrutacyjne nie są tanie. Według danych, rocznie firmy tracą na nieudanych rekrutacjach nawet 100 mln dolarów. Dlatego istotnym aspektem jest to, aby pokazać, że jest się godnym zaufania wyborem, zanim zrobią to kontrkandydaci.

Pomogą w tym referencje byłych pracodawców, opinie klientów, a nawet … zaświadczenie o niekaralności. Przedstawienie tych dokumentów podnosi wiarygodność kandydata w oczach rekruterów – co automatycznie zwiększa szanse na zatrudnienie.

Referencje

Przedstawienie referencji potencjalnemu pracodawcy, warto rozważyć już na etapie aplikowania na dane stanowisku pracy. To świetny sposób, aby pokazać, że posiadane kompetencje mają określoną wartość rynkową. W ten sposób można wyróżnić się na tle innych kandydatów.

Jak takie referencje uzyskać? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy zgłosić się do swoich partnerów biznesowych lub klientów i poprosić ich o krótką ocenę waszej współpracy.

Dodatkowe umiejętności

Dzisiaj wpis o tym, że kandydat posiada wyższe wykształcenie nie robi już na nikim wrażenia. Obecnie, aby wyróżnić się z tłumu należy zademonstrować dodatkowe umiejętności, takie, których nie posiadają inni.

Warto więc zastanowić się, jak posiadane dodatkowe umiejętności mogą pozytywnie wpłynąć na firmę, do której aktualnie rekrutuję. Raz może to być prawo jazdy kat. C, innym razem kurs z obsługi systemów reklamowych Facebooka. Warto informacje o dodatkowych umiejętnościach wpisać również do CV oraz listu motywacyjnego.

Jest praca. Zobacz oferty!

Szacunek

Na każdym etapie należy pokazywać swój profesjonalizm oraz szacunek do potencjalnego pracodawcy. Bycie zbyt nachalnym, leniwym lub wręcz bezczelnym może sprawić, że ludzie znajdujący się po drugiej stronie zaczną odbierać kandydata, jako osobę niegodną zaufania. W praktyce oznaczać będzie to brak zaproszenia na rozmowę lub kwalifikacyjną lub wycofanie się od złożenia konkretnej oferty pracy.