Czy karmienie loch luźnych powinno odbywać się w ten sposób, co karmienie loch prośnych? Okazuje się, że warto w każdym wypadku zastosować odpowiedni sposób żywienia. W poniższym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jak karmić lochy w każdym okresie fizjologicznym. Locha w ciąży, locha karmiąca prosięta, czy locha luźna – każda wymaga odpowiedniego podejścia. Zapraszamy zatem do lektury.
Jak karmić lochy? Żywienie świń w różnych stanach fizjologicznych
Przez cały okres życia świń warto zadbać o ich zdrowie, dostarczając im odpowiednich składników odżywczych. W jaki sposób można to osiągnąć, gdy lochy nie chcą pobierać określonego pokarmu? Żywienie świń warto wtedy oprzeć o możliwość mieszania paszy z różnymi dodatkami. Lochy przyjmą taki pokarm, gdy hodowca wybierze karmienie na mokro. W przypadku suchej karmy warto natomiast zastosować jeden ze sposobów mieszania ze sobą składników odżywczych. Do takich sposobów należą śrutowanie, czy zagniatanie karmy. Powoduje to połączenie ze sobą elementów w danej mieszance.
Żywienie świń warto dopasować do ich aktualnego stanu. Już przed planowanym kryciem lochy warto podkarmiać ją, aby nabrała więcej energii. Metoda nazywana z języka angielskiego “flushing” powinna być stosowana na około trzy dni przed kryciem. Co można osiągnąć dzięki podkarmianiu lochy przed kryciem? Chodzi przede wszystkim o możliwą liczebność miotu – będzie większa, co dobrze wpływa na efektywność produkcji trzody chlewnej.
Jak karmić lochy na początku ciąży?
Pierwszy okres ciąży u lochy jest czasem, kiedy samica nie zaspokoi swojej sytości standardową dawką pokarmu. Płody nie rozwijają się jednak zbyt dynamicznie w pierwszym okresie ciąży, samica także nie ma większego zapotrzebowania na paszę z czysto fizjologicznego punktu widzenia. W czasie niskiej ciąży u loch warto wzbogacić mieszankę o większą ilość włókna. Najlepiej rozdzielić lochy, umieszczając ciężarne w indywidualnych kojcach. To sposób przeciwdziałania walkom o pożywienie.
Locha w wysokiej ciąży – żywienie świń
Od 85 do 111 dnia ciąży odnotowujemy najbardziej intensywny wzrost płodów prosiąt. Wtedy też locha zaczyna gromadzić składniki odżywcze – jako zabezpieczenie na okres laktacji i karmienia prosiąt. Żywienie świń w wysokiej ciąży jest bardzo istotne ze względu na prosięta – ich przeżywalność i dobry stan w okresie karmienia mlekiem. W tym okresie hodowca powinien dopuścić większe pobranie paszy przez lochę.
Karmienie świń a locha karmiąca
W trakcie laktacji locha karmiąca wykorzystuje rezerwy energetyczne zgromadzone w okresie ciąży wysokiej. Najlepiej po prostu karmić lochę karmiącą do woli. Hodowca może mieć wtedy pewność, że żywienie świń odbywa się w najlepszy dla wzrostu prosiąt sposób. Ma to także bezpośrednie przełożenie na późniejszą kondycję lochy i jej szybszą ponowną zdolność do krycia i rozrodu. Warto więc zapewnić optymalną ilość pokarmu możliwego do pobrania oraz jego dobry skład.
Partnerem materiału jest Livelle