W reklamach szamponów do włosów dominuje temat ochrony włosów suchych i zniszczonych. Swoistym kuriozum jest fakt, że pomimo zróżnicowanych składów, produkty te „zawsze”dbają o suche i zniszczone włosy, tak jakby chodziło tu o wyświechtaną frazę, a nie o atut. Profesjonalne kosmetyki fryzjerskie działają na zupełnie innych zasadach, gdyż realnie wpływają na kondycję włosów.

Czym jest szampon do włosów zniszczonych?

Szampony do włosów suchych i zniszczonych wyróżniają się przede wszystkim sposobem działania. Ich producenci nie kładą tak dużego nacisku na oczyszczenie włosów, lecz przede wszystkim skupiają się na ich regeneracji. Większość profesjonalnych szamponów do włosów zniszczonych tworzy wokół nich specjalną warstwę ochronną. Jej zadaniem jest nie tylko mechaniczne zabezpieczenie struktury włosa, ale też wypełnienie jego ubytków, pęknięć i ograniczenie zjawiska utraty wody.

Profesjonalny szampon – zawartość i charakterystyka składników

Analizując skład profesjonalnych szamponów przeznaczonych do rewitalizacji włosów, trzeba wpierw zwrócić uwagę na to, czego one nie posiadają. Chodzi tu oczywiście o SLES (detergenty syntetyczne), SLS (detergent odpowiedzialny za wysuszanie skóry), ale też o różnego rodzaju barwniki, silikony itd.

Profesjonalne, regenerujące włosy kosmetyki do salonu fryzjerskiego powinny zawierać przede wszystkim:

  • Naturalne ekstrakty roślinne, które są prawdziwym rezerwuarem substancji odżywczych, witamin i mikroelementów. Olejek z passiflory pomaga w regeneracji nawet najbardziej zniszczonych włosów, gdyż jest bogatym rezerwuarem kwasów tłuszczowych omega. Z kolei ekstrakt z hibiskusa zmiękcza włosy, nawilża je i zabezpiecza przed wypadaniem.
  • Prowitamina B5 – jest to związek chemiczny, będący pochodną witaminy B5. Substancja ta zabezpiecza włosy przed nadmiernym wysuszaniem i powstawaniem stanów zapalnych i reakcji alergicznych. Bardzo często stosuje się ją w kosmetykach jako środek nawilżający i łagodzący.

Umiejętne stosowanie – klucz do skutecznej ochrony włosów

W celu zapewnienia włosom właściwych warunków regeneracji konieczne jest właściwe stosowanie dostępnych m.in. na stronie https://fryzjersklep.pl/ preparatów. Kluczowe jest tu zwłaszcza ich spłukanie, gdyż nawet najlepszy szampon pielęgnacyjny pozostawiony na skórze, może zwiększyć prawdopodobieństwo powstania łupieżu, a także miejscowego przesuszenia skóry głowy i wypadania włosów.

Reasumując, profesjonalne szampony pielęgnujące i regenerujące to przede wszystkim produkty oparte na naturalnych składnikach. Syntetyczne środki pieniące, aromatyzujące i barwiące bardzo często niszczą skórę i znajdujące się na niej owłosienie.