Każde miasto nieustannie się rozwija. Ma to wiele zalet, lecz niesie ze sobą też wiele negatywnych rzeczy. Urbanizacja przyczynia się przede wszystkim do zmniejszania terenów zielonych, które są bardzo ważne nie tylko pod względem rekreacyjnym, lecz też środowiskowym. Zielone dachy to jeden z najlepszych sposobów na odwrócenie negatywnych skutków urbanizacji. Warto wiedzieć, co to takiego i dlaczego należy się na to zdecydować.

Czym są zielone dachy i jakie są ich rodzaje?

Pomysł aranżacji dachu jako ogrodu narodził się już bardzo dawno temu. Jednakże do tej pory nie było to standardowym i popularnym rozwiązaniem. W dzisiejszych czasach ludzie coraz chętniej korzystają z takiego rozwiązania, ponieważ płynie z niego wiele korzyści. Trawa na dachu to coś, co często możemy zobaczyć w dużych miastach. Obecnie takie zielone dachy dzieli się na dwa typy.

Pierwszym typem są zielone dachy nieużytkowe. Mają być one przyjemne dla oka, ale nie służą rekreacji. Tego typu ogród nie wymaga intensywnej opieki ogrodniczej. Czasem należy go jedynie podlać lub odchwaścić. Z reguły sadzone są tam mchy, zioła i trawy stepowe. Drugim typem są zielone dachy użytkowe. Pozwalają one na stworzenie powierzchni trawnikowych, osadzenie krzewów, bylin, a czasem nawet i drzew. Zazwyczaj taką przestrzeń zdobią również oczka wodne czy mała architektura.

Jakie korzyści płyną z założenia zielonego dachu?

Wiele osób jeszcze nie wie dużo w kwestii zielonych dachów. Warto jednakże zagłębić się w ten temat. Powinniśmy wiedzieć, że takie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści i zalet. Dzięki nim możemy magazynować duże ilości wody w postaci deszczówki. Zostaje ona zbuforowana w glebie, warstwie drenującej i w samych roślinach. Zabezpiecza to system kanalizacji przed przeciążeniem i zapobiega ewentualnym podtopieniom miast.

Dużą zaletą jest izolacja od czynników atmosferycznych i akustycznych. Drzewa, krzewy i trawa z rolki producent chronią konstrukcję dachu przed erozją i światłem ultrafioletowym. Różnorodność roślinna przyczynia się nie tylko do oczyszczania powietrza. To idealna przestrzeń do życia dla wielu owadów i ptaków w przestrzeni miejskiej. Zielone dachy to świetne miejsce do relaksu jako mały skwer lub plac zabaw.