Sprzęt medyczny może w istotny sposób wpłynąć na komfort życia osób niepełnosprawnych, a także seniorów, którzy mają problem z poruszaniem się, ponieważ obecnie jest dość dobrze dostosowany do potrzeb takich użytkowników. Z tego powodu, z elementów takich jak schodołazy, wózki inwalidzkie pokojowe czy toaletowe, korzystają nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Kiedy sprawdzają się te poszczególne sprzęty i jak wpływają na komfort życia pacjentów i ich opiekunów? Podpowiadamy.
Czym są schodołazy i kiedy z nich korzystać?
Jednym z najważniejszych sprzętów pozwalających na pokonywanie barier architektonicznych takich jak schody, z pewnością są schodołazy. Urządzenie to pozwala na bezpieczne przetransportowanie osoby poruszającej się na wózku przez schody, dzięki temu opiekun nie musi przenosić jej przez kilka kondygnacji, na przykład na rękach.
Obecnie w sklepach medycznych można znaleźć dwa typy takich urządzeń: schodołazy kroczące i gąsienicowe. Te pierwsze świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku krętych lub wąskich schodów. Z kolej gąsienicowe mogą być wykorzystywane do transportu pacjenta po zarówno prostych, stromych, jak i nierównych schodach. Mają wbudowane gąsienice, dzięki czemu gwarantują sprawne i płynne pokonywanie przeszkód architektonicznych. Warto jednak pamiętać, że osoba niepełnosprawna, żeby skorzystać ze schodołazu, potrzebuje pomocy opiekuna.
Jakie są rodzaje wózków inwalidzkich?
Wózki inwalidzkie to często użytkowane przez osoby chore i niepełnosprawne urządzenia. Dostępne są w różnych wersjach, zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci. Standardowe modele ręczne występują w wersji aluminiowej i stalowej. Korzystanie z nich wymaga jednak siły w rękach, dlatego w wielu przypadkach znacznie lepszym wyborem są wózki elektryczne. W sklepach medycznych można znaleźć wiele innych typów takich urządzeń. Wśród najpopularniejszych wymienia się między innymi aktywne wózki inwalidzkie SKIB-MED czy ze stabilizacją, a także pokojowo-terenowe czy spacerowe wersje.
Kiedy wykorzystuje się wózki toaletowe?
Jednym z typów wózków inwalidzkich, są wózki toaletowe. Powstały one z myślą o osobach, które nie są w stanie samodzielnie udać się do toalety. Urządzenia takie swoim wyglądem przypominają klasyczny wózek, jednak posiadają specjalny otwór higieniczny, który wielkością zbliżony jest do standardowej muszli toaletowej w przypadku modeli dla osób dorosłych, a nocnika w wersjach dziecięcych. Konstrukcja wózka toaletowego pozwala na korzystanie z niego w różnoraki sposób. Jedną z metod jest podjechanie nad muszle w łazience. Najczęściej jednak stosowane są jako toaleta przyłóżkowa, ze względu na możliwość montażu pod siedziskiem specjalnego pojemnika.