Coraz częściej słyszy się o zabiegu ozonowania. Jednak czym on tak naprawdę jest? Co daje ozonowanie i czy warto się na nie zdecydować? Poniżej przedstawiliśmy pokrótce, na czym polega ozonowanie. Wyjaśniliśmy również, kiedy wskazane jest przeprowadzenie tego zabiegu i czy warto poddawać mu mieszkanie w celu dezynfekcji.

Co to jest ozonowanie pomieszczeń – wyjaśniamy

Ozonowanie odbywa się przy użyciu profesjonalnego generatora. Jest to specjalistyczna maszyna, którą może zakupić każdy. Niemniej jednak, aby zabieg był skuteczny, maszyną powinien sterować fachowiec. O tym, jak ozonować mieszkanie czy inne pomieszczenie, doskonale wiedzą specjaliści z firmy Stander. Posiadają oni duże doświadczenie, a także szeroką wiedzę w tym temacie. Wiedzą też, jak często ozonować mieszkanie oraz jak robić to w bezpieczny sposób.

Wracając do kwestii wyjaśnienia tego, co to jest ozonowanie pomieszczeń, przybliżymy nieco sposób działania generatora ozonu. Jest to maszyna, która pobiera tlen z otoczenia. Tlen jest cząsteczką dwuatomową. W generatorze dochodzi do rozbicia niektórych cząsteczek dwuatomowych.

Następnie cząsteczki dwuatomowe i jednoatomowe są ze sobą łączone, wskutek czego powstaje ozon, będący trójatomową cząsteczką tlenu. W kolejnym kroku jest on aplikowany na powierzchnię lub w powietrze, w zależności od tego, czego w danym przypadku dotyczy ozonowanie.

Właściwości cząsteczki ozonu pozwalają zneutralizować wiele zagrożeń, takich jak:

  • bakterie,

  • wirusy,

  • roztocza,

  • grzyby.

Jednak to nie wszystko, co daje ozonowanie. Zabieg ten może również pomóc w walce z przykrymi zapachami, dzięki łączeniu się z cząstkami zapachowymi. Generalnie całe działanie ozonu opiera się na łączeniu cząsteczki ozonu z innymi cząsteczkami, a następnie na ich neutralizacji.

Jak ozonować mieszkanie i jak często powtarzać zabieg?

Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w ozonowanie mieszkania. Niewątpliwie zabieg ten jest przydatny w przypadku mieszkań alergików. Skutecznie eliminuje alergeny. Ponadto, zapewnia bardzo skuteczną dezynfekcję. Warto podkreślić, że wykazano skuteczność ozonu w walce z koronawirusem. Nie mamy więc wątpliwości, że warto zdecydować się na ozonowanie w domu. Pozostaje jeszcze pytanie, jak ozonować mieszkanie?

Pomieszczenia należy odpowiednio przygotować, poprzez otworzenie szafek oraz uprzątnięcie wszystkich powierzchni. Na czas wykonywania zabiegu lokatorzy oraz zwierzęta powinni opuścić dom. Natomiast jak często ozonować mieszkanie? Jeśli chodzi o alergików, powinni oni powtarzać zabieg co najmniej kilka razy w roku. Natomiast jeśli decydujesz się na ozonowanie w innych celach, zwykle półrocznej przerwy pomiędzy zabiegami są optymalne.

Czy ozonowanie pomieszczeń jest drogie?

Zastanawiasz się, ile kosztuje ozonowanie pokoju, kuchni, czy całego mieszkania? Stawki są bardzo zróżnicowane. Zależą od wielu czynników, w tym od lokalizacji oraz jakości generatora. Naszym Zdaniem na tym zabiegu nie warto oszczędzać, aby mieć pewność skuteczności ozonowania. Co więcej, tylko fachowcy z doświadczeniem, którzy dysponują fachowym sprzętem, są gwarancja bezpiecznego przeprowadzenia zabiegu ozonowania.