Oregano jest bardzo doceniane w kuchni, ale równie mocno jego właściwości wpływają na wprowadzanie go do świata medycyny naturalnej. Wymienić można chociażby olejki, które między innymi przyczyniają się do poprawienia procesów trawiennych. Jakie dobrodziejstwa niesie ze sobą sięganie po oregano? Podpowiadamy.

Oregano w kuchni

Mówiąc o oregano bardzo dużo osób kojarzy go głównie z kuchnią i przyprawą. Jej smak jest specyficzny, dość intensywny. Najczęściej pojawia się w daniach kuchni włoskiej, niemniej w naszych rodzimych potrawach radzi sobie równie dobrze. Świetnie komponuje się z potrawami skomponowanymi na bazie sera czy też jajek. Dodaje charakteru także daniom z ryb czy też zupom, albo też gulaszom.

Właściwości oregano były znane już starożytnym Grekom, który liście tejże rośliny przykładali w miejsca, w których występowała bolesność mięśni. Rzymianie natomiast stosowali je na ukąszenia pająków oraz skorpionów.

Mimo że oregano jest najczęściej kojarzone z przestrzenią kuchenną, jest ono także doceniane w medycynie naturalnej. Przygotowywany na jego bazie olejek cieszy się dużą popularnością wśród osób szukających środków wykazujących między innymi działanie przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne.

Oregano na poprawę trawienia, kaszel i odleżyny

Oregano bardzo mocno wpływa na wydzielanie śluzu przez błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Nie bez znaczenia pozostaje także jego działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie oskrzeli. Nic dziwnego, że jest tak mocno doceniane w ziołolecznictwie, kiedy niezbędny jest środek na złagodzenie kaszlu, albo też w sytuacji, kiedy mamy problemy z odkruszaniem. Można z powodzeniem także stosować je w stanie nieżytu górnych dróg oddechowych.

Oregano przyda się także w stanach zapalnych żołądka, jak również niestrawności. W medycynie naturalnej olejek z oregano stosowany jest w leczeniu jelitowej infekcji pasożytniczej. Tutaj jednak warto sięgać tylko i wyłącznie po sprawdzone produkty, między innymi dostępne w sklepie zielarskim online, w tym między innymi https://www.izielnik.pl/blog/oregano-olejek-z-oregano-wlasciwosci-zastosowanie-i-dawkowanie. Właściwości oregano doceniane są także w przypadku zapobiegania pojawienia się odleżyn. Jest pomocne w walce ze świądem skóry oraz kiedy mamy do czynienia z trudno gojącymi się ranami.

Jak widać właściwości oregano mają bardzo szerokie zastosowanie. Oprócz tego, że świetnie podkręca ono smak wielu dań, mocno wpływa także na jakość naszej kondycji zdrowotnej.