Listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wykończenia każdego wnętrza. Ich rola nie ogranicza się jedynie do funkcji dekoracyjnej. Umieszczenie listwy o odpowiedniej grubości i wysokości jest również istotne ze względów praktycznych. Sprawdź, dlaczego powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu.

Urządzanie domu lub mieszkania to nie lada wyzwanie. Wie o tym każdy, kto ma za sobą ten skomplikowany proces. Nie chodzi tylko o dobranie odpowiednich mebli czy dodatków. Znacznie bardziej istotne jest wykończenie wnętrza, dzięki któremu nasze lokum będzie spełniało swoją funkcję. Aby ten efekt osiągnąć, należy wykorzystać wysokiej jakości materiały wykończeniowe. Listwy przypodłogowe nie są widoczne na pierwszy rzut oka, jednak ich obecność ma ważne znaczenie zarówno estetyczne, jak i ochronne.

przypodlogowe listwy

listwy przypodlogowe?

Listwy przypodłogowe to nie tylko element dekoracyjny, choć jest on równie ważny. Listwy służą także, by zamaskować szczeliny powstałe na etapie wykończenia. Nie chodzi jednak o ukrycie niedociągnięć. Szczelina dylatacyjna powstaje intencyjnie, by w wyniku chłonięcia wilgoci z powietrza zapobiec wybrzuszaniu się i puchnięciu podłogi. Dzięki wolnej przestrzeni, jaka zostaje zachowana pomiędzy ścianą, a podłogą możliwe jest wyeliminowanie nieestetycznych nierówności na panelach. Ponadto, listwy przypodłogowe chronią ściany przed zabrudzeniem czy zniszczeniem, o które nietrudno w wyniku codziennego funkcjonowania. Dzięki listwom można także zamaskować wystające kable, czy urozmaicić wnętrze dodatkowym oświetleniem.

listwy przypodlogowe

Rodzaje listew przypodłogowych

Wybór odpowiednich listew zależy od kilku czynników. Należy mieć na uwadze nie tylko dopasowanie do wystroju wnętrza, ale także funkcjonalność, która jest w tym przypadku równie ważna. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów listew przypodłogowych, a każda z nich posiada określone zalety:

  • listwy przypodłogowe LED – oprócz funkcji ochronnej i kryjącej dają możliwość wprowadzenia do wnętrza dodatkowego źródła światła przy pomocy taśmy LED, idealne dla osób, które lubią klimatyczny i nowoczesny design;
  • listwy poliuretanowe – duropolimer – najcześciej wykorzystywane i najbardziej trwałe listwy, które można dowolnie dopasować do każdego wnętrza, malując na wybrany kolor lub docinając na potrzebną długość;
  • listwy giętkie FLEX – elastyczne listwy FLEX nadają się do wykończenia ścian i cokołów o zaokrąglonym kształcie;
  • listwy przypodłogowe lakierowane – ten rodzaj można dopasować do konkretnego wnętrza, bez konieczności zmiany koloru.

przypodlogowe listwy

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Urządzając mieszkanie z pewnością zastanawiasz się, jakie listwy przypodłogowe wybrać, by pasowały do reszty wystroju. Wiele zależy od charakteru i funkcji pomieszczenia. Inne listwy będą wskazane do sypialni czy salonu, a inne do łazienki czy kuchni. Większość rodzajów listew można dowolnie lakierować na pożądany kolor, a tym samym bez problemu dopasować do panującej w pomieszczeniu kolorystyki i stylu.

Jak dobrać listwy przypodłogowe do stylu wnętrza?

Idealnie skomponowane wnętrze składa się z pasujących do siebie detali. Również elementy takie jak listwy przypodłogowe muszą pasować do całego wystroju. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się białe listwy poliuretanowe czy listwy przypodłogowe LED. We wnętrzach o stylu skandynawskim warto sięgnąć po listwy drewniane lub lakierowane na konkretny kolor. Warto zapoznać się z całą kolekcją dostępną na stronie https://4wall.pl/103_listwy-przypodlogowe, na której znajduje się szeroki wybór najwyższej jakości modeli.  Na szczęście, wybór jest duży, dlatego dobranie odpowiedniej kolorystyki i formy nie powinno sprawić problemów.

Listwy przypodłogowe to standard w nowoczesnych wnętrzach. Zarówno wygląd jak użyteczność tej formy wykończenia jest niezastąpiona, niezależnie od stylu. Wybierając listwy, należy mieć na uwadze dominującą w pomieszczeniach kolorystykę, a także charakter wystroju.

modne wnetrza