Telefony komórkowe, internet, komputery – wszystko to ma ogromny wpływ na nasze życie i nasz organizm. Twórcy urządzeń starają się zapewnić nam bezpieczeństwo i komfort korzystania ze sprzętu. Jednym z takich działań jest wprowadzenie ciemnego motywu do urządzeń mobilnych. Sprawdź, jak uruchomić tryb ciemny i czy warto to zrobić!
Zmiana wyglądu aplikacji – jak to zrobić i po co?
Smartfony mogą pracować w trybie jasnym lub ciemnym. Oznacza to, że tło aplikacji, czatów czy menu może mieć białe lub czarne tło. Domyślnym ustawieniem jest tryb jasny, jednak zmiana na ciemny jest bardzo prosta i szybka. Jak to zrobić w iPhonie? Najpierw włącz Ustawienia, następnie przejdź do zakładki Ekran i jasność. Kliknij tryb Ciemny i gotowe. Aby powrócić do jasnego, powtórz tę procedurę, klikając na końcu tryb Jasny. Jak zmienić tryb na telefonie z Androidem? Na początku wejdź w Ustawienia, a następnie Ułatwienia dostępu. Znajdź zakładkę Wyświetlacz, po czym wybierz Tryb ciemny. Ten proces zajmuje jedynie chwilę, a ma dość duże znaczenie, szczególnie jeśli intensywnie korzystasz ze swojego telefonu.
Ciemny motyw niesie ze sobą kilka korzyści. Największą z nich jest ta zdrowotna, ponieważ dzięki uruchomieniu tego trybu zmniejsza się ilość światła niebieskiego, które dociera do oczu użytkowników. Poza tym długotrwałe korzystanie z trybu ciemnego jest w stanie wydłużyć żywotność baterii w smartfonie. Do wyświetlania jasnego tła telefon zużywa znacznie więcej energii, przez co szybciej się rozładowuje. Możliwość włączenia ciemnego motywu ma nie tylko sam smartfon, ale także coraz więcej aplikacji, m.in. Messenger czy TikTok oferują swoim użytkownikom korzystanie z czarnego tła.
Szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na użytkowników
Zmiana wyglądu aplikacji zmniejsza emisję światła niebieskiego, dzięki czemu ogranicza się szkodliwy wpływ telefonów komórkowych na użytkowników. Pod wpływem tego promieniowania oczy szybko się męczą i stają się przesuszone. Mogą wystąpić bóle głowy czy nawet trwałe uszkodzenia wzroku. Wskutek długotrwałego wystawiania oczu na promieniowanie światła niebieskiego nierzadko występuje też łzawienie. Nie tylko wzrok jest narażony na konsekwencje związane z intensywnym użytkowaniem smartfonów. Okazuje się, że ma ono wpływ na zaburzenia koncentracji i może powodować nawet zaburzenia snu, w tym problemy z zaśnięciem. Szczególnie wtedy, gdy używa się telefonu tuż przed pójściem spać. Oczywiście nadmierne użytkowanie smartfonów i korzystanie z internetu prowadzą do uzależnień, które bywają dość trudne do zwalczenia.
Wiele dyskusji wśród badaczy i nie tylko wzbudza kwestia rakotwórczości telefonów komórkowych. Mimo całego mnóstwa badań, które przeczą powiązaniom nowotworów ze smartfonami, niektórzy naukowcy uważają, że osoby korzystające sporo z telefonów komórkowych są bardziej narażone na niektóre rodzaje raka. W każdym razie warto ograniczać używanie smartfonów, chociażby ze względu na swój wzrok i koncentrację. Ciemny motyw telefonu może być krokiem do zadbania o stan swoich oczu.