Trudno wyobrazić sobie funkcjonalny magazyn bez odpowiedniego wyposażenia, czyli umeblowania i maszyn. Oprócz regałów magazynowych metalowych przydadzą się również urządzenia do transportowania. Mowa tutaj oczywiście o różnego rodzaju wózkach. Jakie wózki najlepiej nadają się do prac magazynowych? Na co warto zwracać uwagę, wybierając je?

Wózki paletowe i wózki do transportu skrzyń

Do najpopularniejszych urządzeń transportowych wykorzystywanych między innymi na halach produkcyjnych czy magazynowych możemy zaliczyć bez wątpienia wózki paletowe popularnie nazywane paleciakami. Są wyposażone w system podnoszenia oparty na mechanizmie hydraulicznym. W praktyce oznacza to, że podnoszenie wózka odbywa się poprzez wytwarzanie ciśnienia hydraulicznego przez pompkę.

Jak sama nazwa wskazuje, służą do transportowania ładunków paletowych. Przydają się w większości firm, w których trzeba przenosić towary – dzięki nim transport jest bezpieczniejszy i szybszy. Kolejnym rodzajem urządzeń są wózki do transportu skrzyń. Wybierając je, warto zwrócić uwagę na wymiary (długość, szerokość, wysokość i głębokość roboczą) oraz na maksymalny udźwig. Najlepiej się sprawdzą produkty, które mają koła klasy przemysłowej, zostały pomalowane elektrostatycznie i mają wzmocnioną pełną dolną uszczelkę.

Jakie inne wózki przydadzą się w magazynie?

Kolejnym rodzajem wózka, którego nie może zabraknąć w wielu magazynach, jest wózek blat roboczy. Produkty są wyposażone w koła klasy przemysłowej. W niektórych przedsiębiorstwach przydatne mogą okazać się również wózki do sortowania szkła. O to, czym się wyróżniają, zapytaliśmy specjalistę ze sklepu z wózkami magazynowymi Janus Europe, który wytłumaczył:

– Wózki do sortowania szkła są potocznie nazywane harfami. Pomagają zachować porządek i bezpieczeństwo w przestrzeniach magazynowych, w których są przechowywane delikatne materiały, na przykład szyby do okien. Mogą mieć różną liczbę przegród. Najlepiej wybierać produkty, które są wykonane z wodoodpornej sklejki z frezowanymi rowkami. Przegrody natomiast powinny być oddzielone otuliną PCV.

W niektórych przestrzeniach magazynowych mogą się przydać również wózki typu A do transportu okien i szyb. Na uwagę zasługują również wózki typu L, które są dedykowane do transportowania materiałów na jednej stronie wózka. Taka budowa gwarantuje stabilność – nie ma możliwości, aby konstrukcja się przewróciła. Przydatne mogą okazać się również wózki do segregacji profili-listew. Jednak dobór urządzeń jest uzależniony od tego, co jest składowane w konkretnym magazynie.