Mech to roślina niekwitnąca, tak zwana „samosiejka”, która w bardzo szybkim tempie zarasta wybrany przez siebie teren. Najlepiej rozwija się w miejscach wilgotnych i zaciemnionych. Na przydomowym trawniku pojawia się najczęściej, gdy w wyniku niewłaściwej pielęgnacji gleba jest osłabiona i ciężka. Chcąc się pozbyć tego uporczywego chwastu, warto skorzystać ze sprawdzonych metod. Co może pomóc?

Przyczyny pojawiania się mchu

Mech może porastać posesję z kilku powodów. Po pierwsze, ogród może być niedostatecznie nasłoneczniony, co pociąga za sobą wysoką wilgotność, a więc idealne warunki do rozwoju mchu. Inne przyczyny to zbyt kwaśny odczyn pH gleby, nadmierne nawożenie trawnika lub jego zbyt rzadki i słaby porost. Ważne jest także, aby powierzchnia nie była za bardzo zbita – należy regularnie wykonywać wertykulację i rozsiewać piasek w celu jej rozluźnienia. Rozrostowi mchu sprzyja także pozostawianie resztek trawy po koszeniu.

Metody walki z mchem

Chcąc pozbyć się już rozrośniętego chwastu z trawnika czy kostki, można skorzystać ze środków chemicznych oferowanych przez internetowy sklep ogrodniczy. Skutecznie zlikwidują niechciany porost. Inną metodą jest wykorzystanie specjalnego nawozu, przeznaczonego do trawników pokrytych mchem. Swoją skuteczność zawdzięcza zwiększonej zawartości żelaza, a dzięki wzbogaceniu w cenne pierwiastki, dodatkowo pielęgnuje roślinność. Najlepszym okresem do stosowania takich preparatów jest wiosna lub jesień.

Pielęgnacja trawnika zapobiegająca powstawaniu mchu

Najważniejszym zabiegiem zapobiegającym rozrostowi chwastów jest regularna, dobrze zaplanowana pielęgnacja trawnika. Na początku, warto zadbać o glebę – gdy jest ciężka utrudnia zakorzenienie się trawy. Aby młode nasiona mogły pobierać wystarczającą ilość wody i substancji odżywczych, ziemia musi mieć odpowiednią przepuszczalność. Kluczowe jest napowietrzanie trawnika oraz piaskowanie, które stworzy warunki do rozwoju nowych korzeni i rozrostu pędów. Należy zadbać o odczyn pH, na poziomie 6,0 – 6,5. Mogą w tym pomóc nawozy zawierające wapń, które ma w ofercie Centrum Ogrodnicze Zielony Klomb. Ważna jest także częstotliwość podlewania trawy – lepiej to robić rzadziej, a bardziej obficie, aby dostarczana woda mogła być w całości odprowadzana do warstwy korzeniowej.