Budowanie relacji z lokalną społecznością oraz angażowanie się w inicjatywy z zakresu zrównoważonego rozwoju, ekologii i zero waste to od wielu lat priorytety warszawskiego Wola Parku. Obecnie – we współpracy z Wolskim Centrum Kultury – Wola Park przygotowuje Współdzielnik, czyli ekologiczną przestrzeń dla warszawiaków. Przed startem tej inicjatywy odbędą się konsultacje społeczne, podczas których zebrane zostaną oczekiwania i pomysły mieszkańców – wszystko po to, aby powstająca przestrzeń jak najlepiej odpowiadała na potrzeby lokalnej społeczności.

Wola Park wraz z Wolskim Centrum Kultury przygotowują się do uruchomienia Współdzielnika, czyli specjalnej przestrzeni, w której mieszkańcy będą mogli spędzać wolny czas oraz poszerzać swoją wiedzę i umiejętności związane z życiem w duchu zrównoważonego rozwoju i zero waste. Zgodnie ze wstępnymi założeniami będzie tam działał m.in. punkt wymiany rzeczy, w tym ubrań. Współdzielnik będzie zlokalizowany na pierwszym piętrze w Wola Parku, a jego otwarcie jest zaplanowane na lato 2021 roku.

– Jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest wspieranie lokalnych społeczności – realizowanie działań dla mieszkańców i razem z nimi. Chcemy odpowiadać na ich realne potrzeby, dlatego wspólnie z naszym wieloletnim partnerem – Wolskim Centrum Kultury – będziemy prowadzić  konsultacje społeczne, podczas których przedyskutujemy z warszawiakami nasze wstępne pomysły – mówi Katarzyna Julia Olesińska, Community Engagement Leader w Wola Parku­ oraz dodaje – Jesteśmy przekonani, że nasi sąsiedzi chętnie zaangażują się w tworzenie nowej, inspirującej przestrzeni w swojej okolicy, a rozmowy sprawią, że Współdzielnik stanie się ważnym miejscem dla lokalnej społeczności, które będzie ich inspirowało do podejmowania działań przyjaznych dla planety.

Wola Park we współpracy z Wolskim Centrum Kultury przygotował ramowy plan działania oraz wyglądu Współdzielnika. Aby mieć pewność, że inicjatywa spełni rzeczywiste oczekiwania lokalnej społeczności, organizatorzy zapraszają warszawiaków na konsultacje. Podczas rozmów mieszkańcy Woli oraz okolic, będą mogli wyrazić swoją opinię, a także zaproponować nowe rozwiązania. Konsultacje odbędą się w różnych formach, zarówno online, jak i offline.

Dzięki temu każdy chętny będzie mógł podzielić się swoimi pomysłami

Konsultacje społeczne odbędą się na terenie Wola Parku, przy mobilnym stanowisku, które będzie poruszać się po osiedlu Koło i Ulrychów, a także podczas spotkań online. Poniżej terminarz spotkań:

Mobilne stanowisko zlokalizowane na osiedlu Koło i Ulrychów:

  • 20 kwietnia (wtorek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Koło
  • 21 kwietnia (środa), godz. 11.00 – 13.00, osiedle Koło
  • 26 kwietnia (poniedziałek), godz. 17.00 – 19.00, osiedle Ulrychów

Stanowisko konsultacyjne w Wola Parku (poziom 0, na placu obok sklepu C&A):

  • 5 maja (środa), godz. 11.00 – 14.00
  • 7 maja (piątek), godz. 17.00 – 20.00

Spotkania online:

  • 27 kwietnia (wtorek), godz. 18.00 – 20.00
  • 8 maja (sobota), godz. 16.00 – 18.00

Chętne osoby mogą uczestniczyć w zdalnych spotkaniach na dwa sposoby. Dzięki platformie ZOOM można zabrać głos podczas dyskusji (należy wcześniej wysłać wiadomość na adres wspoldzielnik@wck-wola.pl, a organizatorzy udostępnią link oraz instrukcję). Drugą opcją jest obejrzenie spotkania na kanale „Konsultacje społeczne Warszawa” na YouTube – wówczas można zgłaszać swoje propozycje na czacie. Ponadto do 11 maja warszawiacy mogą mailowo wysyłać do  organizatorów swoje pomysły oraz uwagi. Ramowy plan działania i propozycja wyglądu Współdzielnika są dostępne na stronie: wspoldzielnik.wck-wola.pl

W przeprowadzeniu konsultacji społecznych Wola Park i Wolskie Centrum Kultury wspiera Centrum Komunikacji Społecznej urzędu m. st. Warszawy.