Dom kontenerowy to budynek wykonany z przetworzonych kontenerów transportowych. Kontenery te, zwykle używane do transportu towarów na statkach, pociągach i ciężarówkach, są dostosowywane i przekształcane w przestrzenie mieszkalne. Co warto wiedzieć o takich domach, które w ostatnim czasie stały się bardzo popularne?

Budowa domu kontenerowego – jak są wykonane?

Kontenery transportowe są dostępne w różnych rozmiarach. Zwykle tworzone z nich domy mają metraż 30-35 mkw. Wiele kontenerów można łączyć lub ustawiać jeden na drugim, tworząc większe przestrzenie mieszkalne.

Kontenery te są modyfikowane w celu uwzględnienia otworów na drzwi i okna. Sekcje kontenerów można wyciąć, tworząc otwarte plany pięter. Aby zapewnić trwałość konstrukcji, często dodaje się dodatkowe wzmocnienia. Popularnym rozwiązaniem jest też mobilny domek całoroczny, który posiada podstawę jezdną ułatwiającą jego przemieszczanie.

Właściwa izolacja ma kluczowe znaczenie dla regulacji temperatury wewnątrz kontenerów. W tym celu dodaje się materiały izolacyjne do ścian, sufitu i podłogi, aby uzyskać komfort w trakcie całego roku.

Po zakończeniu modyfikacji konstrukcyjnych wnętrze jest wykończone tak, jak każdy tradycyjny dom. Dotyczy to podłóg, ścian, sufitów, instalacji wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych.

Zewnętrzną część można pozostawić z oryginalnym wyglądem blachy falistej, sidingu lub pokryć innymi materiałami ze względów estetycznych i dodatkowej izolacji.

Zalety domów kontenerowych – dlaczego są popularne?

Ze względu na liczne zalety domy kontenerowe, także takie jak mobilny domek całoroczny, są dzisiaj niezwykle popularne i decyduje się na nie wiele osób. Do ich głównych zalet zaliczane są:

  • Opłacalność – domy kontenerowe mogą być tańsze niż tradycyjny dom.
  • Szybka konstrukcja – modułowy charakter kontenerów pozwala na szybszą budowę w porównaniu z tradycyjnymi metodami.
  • Mobilność – domy kontenerowe na kołach można łatwo transportować, dzięki czemu są odpowiednie dla tych, którzy chcą mieć przenośne lub tymczasowe mieszkanie.
  • Nowoczesna estetyka – wygląd domów kontenerowych przypadnie do gustu osobom ceniącym nowoczesne i niekonwencjonalne projekty.
  • Trwałość – kontenery transportowe są projektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki panujące na morzu, dzięki czemu są trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne.

Gdy planuje się kupić mobilny domek całoroczny, można zamówić tego typu konstrukcje również w Polsce, gdzie oferuje je wiele firm zajmujących się świadczeniem usług w zakresie ich budowy i wykończenia.