Sięgnij po dotację i wezwij fachowców, którzy sprawnie zainstalują bezobsługową instalację fotowoltaiczną od sprawdzonego dostawcy – polskiej marki Kratki. A jeśli jeszcze się wahasz, poznaj bliżej 7 argumentów przemawiających za budową prywatnej minielektrowni.

Fotowoltaika  to przyszłość nowoczesnego budownictwa – ale przyszłość, która zaczyna się już dziś. Energia odnawialna i doskonale czysta, bo czerpana z promieniowania słonecznego, przynosi rozwiązanie mnóstwa problemów, od skali mikro (rosnące koszty utrzymania domu) po makro (bezpieczeństwo energetyczne kraju, jakość życia na Ziemi). Dlatego warto przeanalizować jej największe zalety, a potem zwrócić się do fachowców o nieodpłatną analizę możliwości, jakie daje w przypadku konkretnego domu, firmy, a nawet gruntu.

1. Uniezależnisz się od wahań cen na rynku energii

Jako prosument, czyli producent i konsument w jednej osobie, zyskasz niezależność od poczynań energetycznych gigantów.  Od kilku lat ceny prądu przecież wciąż rosną. Rośnie też nasza świadomość w tym zakresie, dlatego wielu z nas w przemyślany sposób wybiera czy zmienia dostawców albo twardo negocjuje taryfy. Ale co po tych wypracowanych z trudem oszczędnościach, skoro wprowadzona w tym roku tzw. opłata mocowa kolejny raz podniosła nam wszystkim rachunki? Dlatego najwyższa pora zmienić strategię i przejść na fotowoltaikę.

2. Będziesz płacić mniej za prąd…

Wydajne i solidne elektrownie słoneczne wytwarzają darmowy prąd, który może znacząco obniżyć rachunki – szacuje się, że nawet do 90 proc. przy  dofinansowaniu z rządowego programu „Mój prąd”. Istotną rolę odgrywa tu licznik dwukierunkowy, mierzący zarówno energię z prywatnej  minielektrowni, jak i tę pobraną z sieci energetycznej. Kiedy zużyjesz mniej niż samodzielnie wyprodukujesz, nadmiar energii zostanie przekazany do sieci, a system upustów dla prosumentów pozwoli ci odebrać 80 proc. wartości tej nadwyżki. Omówmy przykładową kalkulację dla małej instalacji o mocy 3,2 kWp zamontowanej na dachu dwuspadowym, finansowanej z nisko oprocentowanego kredytu eko-pożyczka Pierwotny koszt instalacji (bez dotacji) wyniósłby 15 000 zł. Po odjęciu dotacji i odliczeniu ulgi spada do 8 300 zł brutto. Dotychczasowy rachunek za prąd wynosił 300 zł co 2 miesiące, a obecny opiewa już tylko na 40 zł co 2 miesiące. Oszczędność roczna wynosi 1560 zł, przez 10 lat sumuje się aż do 15 600 zł!

3. …a także za ogrzewanie

Skoro mowa o wieloaspektowych korzyściach z paneli słonecznych, warto podkreślić wątek wciąż dalece mniej znany. Otóż rozwiązania takie jak pakiet EnergyHEAT firmy KratkiENERGY, łączący pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną, pozwala na długie lata powiązać niższe rachunki za prąd z mniejszymi wydatkami na ogrzewanie w okresie zimowym. Szczegóły na stronie kratkienergy.com/zestawy-energyheat/. A i to nie koniec zalet tego typu instalacji.

4. Ograniczysz koszty, choć podniesiesz swój komfort życia

W kontekście wydatków na prąd najczęściej pojawiają się skojarzenia ze światłem (dziś na szczęście w znacznej mierze energooszczędnym), pracą sprzętu AGD i RTV (którego z kolei z roku na rok w naszych domach jest coraz więcej) oraz klimatyzacją (generującą latem bardzo wysokie rachunki, ale też przeciążenia i awarie sieci). Inaczej niż jeszcze kilka lat temu, coraz większa liczba Polaków wykorzystuje prąd do gotowania oraz suszenia ubrań, a elektrycznym ogrzewaniem podłogowym ogrzewa m.in. łazienkę – nie tylko w okresie mrozów. Nowych rozwiązań opartych na prądzie wciąż przybywa i dalej będzie przybywało. A z własną minielektrownią słoneczną na dachu będziesz mógł zupełnie beztrosko korzystać z urządzeń, które ułatwiają i uprzyjemniają życie. Tak po prostu, bez obaw o wydatki.

5. Zadbasz o Ziemię, czyli o swoich bliskich

O fotowoltaice dużo się mówi w kontekście ekologii. W całej sprawie nie chodzi jednak o jakieś abstrakcyjne dobro planety, tylko o odpowiednie warunki do życia obecnych i przyszłych pokoleń. Czysta, zielona energia to mniejszy ślad węglowy, innymi słowy niższa emisja dwutlenku węgla przez daną rodzinę. Rezultatem jest osłabienie efektu cieplarnianego oraz odsunięcie takich zmian klimatycznych, które nam i naszym dzieciom lub wnukom zafundują m.in. nieznośnie upalne lata oraz nieprzewidywalne zimy. Warto i o tym pomyśleć.

6. To wszystko bez wysiłku z twojej strony – zajmą się tym profesjonaliści

Choć budowa elektrowni fotowoltaicznej na dachu może się wydawać problematyczna, w praktyce jest sprawą łatwą i prostą, o ile tylko odda się ją w ręce prawdziwych fachowców. Eksperci firmy KratkiENERGY najpierw wykonują audyt, w oparciu o który następnie projektują instalację odpowiednią do potrzeb klienta i wymogów budynku. Dzięki temu możne ona uzyskać maksymalną wydajność. Montaż instalacji przez fachowców firmy oraz podłączenie jej do sieci energetycznej trwa od 1 do 3 dni. Ostatnim etapem prac jest instalacja specjalistycznego oprogramowania, które pozwala na łatwe zarządzanie energią, m.in. daje wgląd w dane dotyczące wyprodukowanego prądu oraz tego, który można wykorzystywać. Po zakończeniu prac niemalże od zaraz można korzystać z systemu.

7. I jeszcze uzyskasz dofinansowanie

Specjaliści z firmy KratkiENERGY zajmują się również doradztwem w zakresie możliwości sięgnięcia po dofinansowanie do budowy instalacji fotowoltaicznej. Dotacje tego typu wynoszą nawet kilka tysięcy złotych, co w przypadku niewielkich elektrowni może pokrywać zasadniczą część wydatków i radykalnie skrócić okres zwrotu z inwestycji. Bezpłatna konsultacja z doradcą rozwieje też wszelkie wątpliwości co do zasadności zakładania paneli, ich liczby oraz szacowanych kosztów. Po stronie firmy KratkiENERGY pozostaną również wszelkie formalności, w tym działania związane z uzyskaniem dotacji z krajowego programu Mój Prąd oraz środków oferowanych przez lokalne samorządy. Ale nawet dofinansowanie to nie koniec profitów. Dodatkowo instalację fotowoltaiczną można także odpisać od podatku!