Szczelina odbytu jest to problem wstydliwy i bardzo bolesny. Choroba dotyczy ludzi młodych. Szacuje się, że 1 na 300 dorosłych na nią choruje. Czym jest ta dolegliwość, jak się objawia i jak ją skutecznie leczyć?

Co to jest szczelina odbytu?

Szczelina odbytu jest bolesną raną błony śluzowej kanału odbytu. To swego rodzaju „pęknięcie”, które najczęściej powstaje od strony kości ogonowej. Co jest powodem powstawania szczeliny odbytu? Do końca nie jest poznany mechanizm powstawania rany. Szczelina odbytu w Katowicach leczona jest najczęściej chirurgicznie. Wiele zależy od stopnia zaawansowania problemu. W mechanizmie powstawania dolegliwości ma udział wzmożone napięcie zwieracza wewnętrznego. Jednak do tej nie pory nie poznano przyczyny tego zjawiska.

Typowym objawem choroby jest piekący ból w okolicach odbytu, który nasila się przy wypróżnieniach. Szczelina może mieć charakter ostry lub przewlekły. W przypadku ostrego, objawy są mocno nasilone, ale trwają krótko. W przypadku przewlekłym, objawy utrzymują się długo. Objawy bólowe w okolicach odbytu i pojawiająca się krew, wymaga konsultacji u lekarza.

Jak wygląda leczenie szczeliny odbytu?

Rozpoznanie szczeliny odbytu odbywa się na podstawie badania, a także wywiadu z pacjentem. W niektórych przypadkach może być potrzebna biopsja odbytu lub rektoskopia. Badania te pozwolą wykluczyć nowotwory odbytu. Nasilający się problem nie może być lekceważony. Należy przełamać wstyd i jak najszybciej podjąć leczenie. Na początku leczenie opiera się na metodach zachowawczych. Pacjentowi sugeruje się zmianę diety, stosowanie środków, które ułatwiają wypróżnienia, a także ciepłe nasiadówki. Stosowane są także środki łagodzące. Lekarz może przepisać specjalne maści, które mogą złagodzić problem.

Metody zachowawcze stosowane są w początkowej fazie choroby. W przypadku bardziej zaawansowanej postaci choroby bezoperacyjne leczenie hemoroidów może być niewystarczające. W przypadku zaawansowanego problemu, konieczne może być robienie zastrzyków botuliny w zwieracz odbytu. W przypadku, gdy leczenie bezoperacyjnie nie przynosi rezultatów, konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, polegającego na wycięciu szczeliny odbytu lu boczne nacięcie zwieracza.