USG dopochwowe to badanie, którego obawia się wiele kobiet. Jest ono jednak bardzo ważne zarówno w przypadku kobiet nieplanujących ciąży, jak i tych spodziewających się dziecka. Umożliwia ono ocenę tego, czego nie wykrywa głowica przesuwająca się po powłokach brzusznych. Z tego powodu USG prenatalne wykonuje się dwoma sposobami. Kiedy przeprowadza się je w formie dopochwowej?
USG prenatalne dopochwowe
Zazwyczaj pierwszym badaniem potwierdzającym wynik testu ciążowego u lekarza jest USG dopochwowe. Powinno ono zostać wykonane do 10 tygodnia. Na jego podstawie specjalista może potwierdzić implantację zarodka, a także otrzymać szereg innych informacji takich jak:
- wiek ciąży,
- długość ciemieniowo siedzeniową zarodka,
- wielkość zarodka.
Dzięki niemu możliwe jest także wstępne wykluczenie ciąży pozamacicznej. Dodatkowo pozwala ono ocenić poszczególne narządy kobiety i stwierdzić wówczas ewentualne nieprawidłowości. Jak wygląda transwaginalne usg prenatalne? Rzeszów to jedno z miast, w którym można je wykonać. Lekarz w takiej sytuacji używa specjalnej głowicy o podłużnym kształcie. Zakłada na nią prezerwatywę i aplikuje lubrykant, a następnie wkłada do pochwy. Przygotowanie do tej procedury obejmuje przede wszystkim opróżnienie pęcherza moczowego przez pacjentkę.
USG prenatalne przezbrzuszne
Standardowym badaniem wykonywanym w ciąży jest również USG prenatalne przezbrzuszne. Taka procedura dostępna jest w Centrum Medycznym MAMI. Powinno być ono przeprowadzone minimum 3 razy — w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze. W praktyce jednak zazwyczaj lekarz rekomenduje częstsze wizyty w poradni. USG przez powłoki brzuszne pozwala (po określeniu wstępnych parametrów z wykorzystaniem USG transwaginalnego) ocenić szereg innych czynników. Wśród nich można wymienić stopień wzrastania płodu, jego bicie serca, pozycję łożyska czy ilość wód płodowych. Dzięki niemu da się uchwycić wiele nieprawidłowości w rozwoju dziecka i wdrożyć poszerzoną diagnostykę. Przygotowanie do USG przez powłoki brzuszne może obejmować stosowanie diety lekkostrawnej przez 2-3 dni przed badaniem. Czasami specjalista prosi pacjentki, aby godzinę przed wizytą wypiły na przykład litr wody, aby ich pęcherz pozostawał pełny i można było łatwo ocenić stan tego narządu.